Krátkozrakost

Krátkozrakost.
Krátkozrakost je nejčastější vada.
Ano, je to opravdu vada, není to nemoc a nedá se tedy léčit.
Dá se však velmi úspěšně korigovat, tedy za pomocí nějaké pomůcky opravit. Nebo zamaskovat. Všimli jste si, že krátkozrací, kteří nejsou vykorigování, jdou-li po ulici, usmívají se? Není to krásné?
Nejčastější korekční pomůckou jsou brýle.
Je to staletími prověřená věc. Něco, z nějakého materiálu nám před očima přidržuje čočky ze skla nebo něčeho podobně pevného, odolného a pokud možno průhledného, abychom, sedíme-li v kavárně a koukáme-li z okna bezmyšlenkovitě ven, si mohli dobře přes ta skla prohlédnout tu atraktivní dámu, která právě prochází po protějším chodníku.
Ano, přesně k tomuhle slouží krátkozrakému člověku korekční pomůcka. Brýle nebo něco podobného.
Jinak je v podstatě na nic nepotřebuje. Na blízko vidí zpravidla dobře, na řízení nikdy nikdo nekontroluje, jestli řidič vidí nebo ne, tam je důležité, jestli jsme připoutáni a jestli máme v lékárničce termodečku. A většinou jsou stejně kolem silnic svodidla.
Najdou se však lidé, kteří nechtějí nosit brýle a přesto chtějí ostře vidět na tu atraktivní dámu procházející na protějším chodníku. Pak mají takoví lidé spousty dalších možností.
Nejčastější jsou kontaktní čočky. Ty se vyrábějí pro lidi trpící naší vadou, krátkozrakostí, v nepřeberné škále možností. Jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční kontaktní čočky, čočky, ve kterých se dá spát, barevné kontaktní čočky, na co si prostě vzpomenete, vězte, že před Vámi to už někoho napadlo a takovou čočku už vyrobili. Je to totiž docela komerčně zajímavé (jsme zemí původu moderních kontaktních čoček - povzdech autora), protože krátkozrací budou za pár desítek, stovek let téměř všichni. Čím to je, jestli se krátkozrakým více líbí dámy krátkozraké a chtějí s nimi míti krátkozraké děti, to nevím, ale nějaký student by si tohle téma mohl vzít jako svou magisterskou práci...
Pak je další možnost, operace. Pamatuji si, že v Sovětském svazu měli takový autobus, ten projížděl sibiřskou tajgou a koho potkal, ten autobus, toho v tom autobuse jeden profesor zoperoval. Poté našeho zoperovaného z autobusu vystrčili a autobus frčel dál pomáhat dalším a dalším lidem. Měl stoprocentní úspěšnost a není znám ani jeden klient, který by si stěžoval. Jenomže Sovětský svaz zrušili, tak si to člověk dnes musí nechat udělat na nějaké renomované klinice, zákazník jim podepíše, že za výsledek plně zvodpovídá a nakonec si pak po operaci může pořídit ty brýle nebo kontaktní čočky, když to ta rohovka vydrží. Když ne, dá se transplantovat. Rohovka. Mimochodem, lidská rohovka byl, jestli se nepletu, první úspěšně transplantovaný lidský orgán.
Ano, i na transplantované rohovky lze nasadit kontaktní čočku.
To jsme se tak lehce po povrchu nepatrně dotkli nejčastější vady, krátkozrakosti. Ta nám začne být zajímavá po čtyřicátém roce věku, kdy se nám ke krátkozrakosti připojuje presbyopie. Omlouvám se čtenářům, že ač dosud jsem se snažil používat výhradně české a srozumitelné výrazy, nyní přicházím s nějakou presbyopií. Milý čtenář pochopí v okamžiku, kdy prozradím, že česky je to vetchozrakost. Čteme dál? Presbyopie.