Astigmatismus

Astigmatismus je oční vada.
Český ekvivalent toto slovo nemá, ale znamená to stav, kdy lidské oko má v rozdílných řezech rozdílný poloměr zakřivení.....nebo nějak takto se to popisuje v učebnicích. No, napíši to pravdivě. Lidské oko(rohovka), které je v ideálním případě dokonalá koule, je v případě astigmatismu trochu šišaté (šišatá).
Ano? A pak že ke slovu astigmatismus není český ekvivalent.
A ta šišatost může být v různých směrech a různě veliká. Proto při zápisu dioptrií u klientů s vadou astigmatismus na kontaktní čočky nebo brýle je hodně hodnot. Konkrétně tři. Základní sférická dioptrie, pak cylindr a nakonec osa. Já vím, tolik záhadných slov....ale vždyť je tolik odborných článků, kde je to velmi detailně a odborně mými kolegy popsáno.
Prostě ta sférická (kulovitá) dioptrie může být jakákoliv vada, krátkozrakost, dalekozrakost, nebo také žádná vada, označovaná plan, plano. Na tom je pak ten cylindr, který vyjadřuje míru šišatosti a osa nám napovídá, do jakého směru je ta šišatost natočena. Není to vůbec složité. No a pak přesně opačně šišaté je sklíčko brýlí nabo kontaktní čočka a náš zákazník pak vidí tu věž kostela konečně svisle.
Jestli jste někdy viděli obraz od malíře, na kterém je vše, co je normálně ve skutečnosti rovné, svislé, křivé a našikmo, malíř trpěl nekorigovaným astigmatismem a lidi mu pak za ty jeho deformované postavy byly ochotni platit strašné peníze....
A takovouto vadu dokáží brýle i kontaktní čočky velmi úspěšně řešit. Úleva uživatele těchto pomůcek je pak pro nás odměnou, protože někdy bývá obraz u nekorigovaného astigmatismu hodně deformovaný a ještě ke všemu na každém oku jinak, takže většina zákazníků s astigmatismem má své kontaktní čočky a brýle ráda, kupuje si kvalitní věci a dbá, aby jim slušely. O kontaktní čočky řádně pečuje a nepůjčuje je kamarádkám. Naši astigmatici nám, lidem, kteří se zabývají vadami zraku, prostě rozumějí. U jiné vady, která se nazývá dalekozrakost to již pravidlem nebývá. Přečtete si něco o dalekozrakosti? Inu dobrá, dalekozrakost.